KONIECZNIE PRZECZYTAJ!!!

ORAZ MINIMALIZOWANIE ZAGROŻEŃ

ROZSZERZANIA SIĘ CHOROBY

POWODOWANEJ PRZEZ KORONAWIRUSA

1.    W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa w imieniu Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, Metropolity Gdańskiego, zachęcamy duchowieństwo i wiernych Archidiecezji Gdańskiej do ufnej i gorliwej modlitwy błagalnej o uchronienie od grożącego nam niebezpieczeństwa epidemii.Zalecamy, aby w czasie Mszy św. w modlitwie wiernych dodać specjalne wezwanie w intencji chorych, ich najbliższych i całej służby zdrowia, a po modlitwie po Komunii odśpiewać w tych intencjach suplikacje. O tę modlitwę prosimy również w czasie wielkopostnych nabożeństw pasyjnych. Przygotowane teksty znajdują się w załączniku do tego komunikatu.Wielokrotnie, gdy w historii Kościoła czy w dziejach naszej Ojczyzny modlono się przez wstawiennictwo Matki Bożej i Świętych Patronów o oddalenie epidemii, błagania były wysłuchiwane.

2.    Prosimy również kapłanów i wiernych, aby z całą roztropnością i odpowiedzialnością stosować się do zaleceń odpowiednich władz i służb, których celem jest powstrzymanie epidemii oraz zwracamy uwagę, aby zachować wszelkie środki ostrożności i higieny.

3.    W duchu odpowiedzialności za siebie i innych, zgodnie z komunikatami Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, pragniemy przypomnieć o kilku ważnych sprawach dotyczących przeżywania Mszy św., które pomogą nam zadbać o dobro i zdrowie osób, z którymi łączy nas wspólnota liturgiczna:

·      przypominamy o możliwości przyjmowania Komunii św. na rękę, co w obecnej nadzwyczajnej sytuacji może być, zwłaszcza w przypadku osób chorych czy starszych, szczególną formą miłości bliźniego.

·      nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać sobie znak pokoju przez podanie dłoni.

·      kto ma obawy, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

·      duszpasterzy prosimy, aby w tym szczególnym czasie zamiast ucałowania relikwii czy krzyża, pobłogosławić nimi. Dodatkowo prosimy spowiedników, aby konfesjonały były wyposażone w folię ochronną.

·      osoby starsze i chore, najbardziej narażone na zarażenie mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy św., które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 7.00 w Radiu Plus, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam czy o godz. 13.00 w TVP Polonia.

4.    W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa Premier Polski i Minister Edukacji Narodowej podjęli decyzję, że od dnia 12 marca br. zostaną zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze oraz od 16 do 28 marca zostają zamknięte placówki oświatowe. W związku z tym pragniemy poinformować, że Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański, zawiesza na ten czas w Archidiecezji Gdańskiej przeprowadzanie rekolekcji dla dzieci i młodzieży. Jeśli władze państwowe przedłużą ten okres, to również przedłużeniu ulega zawieszenie organizowania rekolekcji szkolnych. W okresie bez zajęć szkolnych nie będą odbywać się również parafialne katechezy przygotowujące dzieci do Pierwszej Komunii św.

5.    Z tych samych powodów zostaje odwołana pielgrzymka maturzystów Archidiecezji Gdańskiej na Jasną Górę wyznaczona na sobotę, 14 marca br. Jednocześnie zachęcamy maturzystów do osobistej modlitwy o pomyślne zdanie egzaminów przez wstawiennictwo Matki Bożej Częstochowskiej. Katechetów zaś uczących w klasach maturalnych prosimy zaś o zorganizowanie w dogodnym czasie i miejscu Mszy św. w intencji maturzystów.

6.    Zostają odwołane również wiosenne warsztaty dekanalne dla katechetów, a rekolekcje dla katechetów świeckich (20-22 marca 2020 r.) zostają przełożone na inny termin.

7.    Księży proboszczów i rektorów kościołów prosimy o rozeznanie sytuacji duszpasterskiej w swoich wspólnotach i ew. zwiększenie, w miarę możliwości i potrzeb, liczby Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Dotyczy to również Nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Obecna sytuacja zobowiązuje też kapłanów do szczególnej troski duszpasterskiej o chorych i starszych. Parafialne Zespoły Caritas uwrażliwiamy na gotowość niesienia pomocy seniorom.

8.    W innych kwestiach, w tym także w sprawie udzielanego sakramentu bierzmowania, kolejne informacje będą podawane w zależności od bieżących decyzji władz świeckich i Konferencji Episkopatu Polski. Prosimy o zachowanie spokoju i nie ustawanie w nadziei. Niech to trudne doświadczenie, przeżywane w duchu wiary, zjednoczy nas w modlitwie i współdziałaniu dla dobra wspólnego.

9.    Na zakończenie pragniemy przytoczyć słowa Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski: „W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach. Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją Święty Boże, Święty Mocny…”.

/-/ Ks. Rafał Dettlaff

Kanclerz Kurii